ראש המחלקה: ד"ר יעקב מאשיטי

ד"ר יעקב מאשיטילקהילת הסטודנטיות והסטודנטים שלנו שלום רב. שמי יעקב מאשיטי וברצוני להודות לכן.ם על ההתעניינות בתוכניות הלימודים שמחלקתנו מציעה לציבור הלומדות והלומדים.

השאלה הנשמעת יותר ויותר בימינו היא ״למה ללמוד מדעי הרוח?״ השאלה האמיתית שעליכן.ם לשאול היא ״למה לא ללמוד מדעי הרוח?״ ספרות, היסטוריה, פילוסופיה, לימודים קלאסיים ומוסיקה הם רק חלק מהתחומים שהפקולטה למדעי הרוח מציעה ללומדים באוניברסיטת בר אילן. משימתה של המחלקה לספרות משווה היא לפתוח לכן.ם חלון לעולם של טקסטים, מארג מרהיב וצבעוני של יצירות המשקפות את חיפושו של האדם אחר משמעות, התמודדותו של האדם עם השאלות הגדולות והקטנות של החיים. ספרות היא רגע של מפגש, מפגש עם צורות חשיבה שונות משלנו, מפגש שמכריח אותנו להיפתח ולהיחשף לשוני. בספרות תוכלו לגעת במורכבותה של המציאות האנושית, לגשת אליה דרך עיניים ביקורתיות ובעזרת כלים פרשניים חדים. ובעולם שלנו, פסיפס משתנה של רשומות (פוסטים) ותמונות, ציוצים ורטוריקה, תואר בספרות משווה הוא לא רק שימושי: הוא הכרחי.

אז מה באמת אפשר לעשות עם תואר בספרות? כשמסתכלים על המציאות הלא פשוטה בשוק העבודה, ברורה ההחלטה לבחור בתחום בו תוכלו למצוא עבודה. לימודים באוניברסיטה הם עניין יקר, ואם צריך להשקיע אז רצוי לעשות זאת בתחום שיניב פירות ויביא פרנסה ויציבות כלכלית.  אז דעו שבשנים האחרונות בחברות היי-טק ובמשרדי הממשלה, בנוסף לחברות פרטיות בתחומים אחרים, מוגדרים לימודים במדעי הרוח כבונוס משמעותי לקראת העסקתו.ה של המועמד.ת. יש היום יותר ויותר מנכ״ליות ומנכ״לים בהיי-טק שרואים במורכבותו של העולם אתגר שאינו מאפשר התמודדות חד-גונית דרך מיומנויות שנרכשו בהכשרה מקצועית טכנולוגית או מדעית בלבד.

רוצות.ים דוגמאות? אוקיי הינה כמה דוגמאות בולטות שמצביעות עד כמה תחום ההי-טק זקוק לאנשים עם חשיבה ביקורתית ועם היכולת להתמודד עם רעיונות ועם הרב-ממדיות:

  • מנכ״לית יוטיוב, סוזן ווצ׳יצקי, למדה בהארוורד ב.א. דו-חוגי בהיסטוריה ובספרות.
  • מנכ״ל סלאק, (slack.com) סטיוארט באטרפילד, למד פילוסופיה באוניברסיטת וויקטוריה.
  • מייסד אליבאבא, ג׳אק מה, למד ספרות ושפה אנגלית.
  • בריין צ׳סקי, מנכ״ל Airbnb.com , למד אומנות ועיצוב תעשייתי.

אבל יודעות ויודעים מה? מאז שהעולם נהפך לרב-גוני, מורכב, מולטי-תרבותי וגלובלי, האקדמיה נהפכה להיות יותר ויותר מכוונת להכשרה מקצועית צרה וללא עומק. זאת אירוניה כואבת ופרדוקס מצער!

אז בואו נשים את הדברים על השולחן: כדי למצוא עבודה אתן.ם לא חייבות.ים ללמוד רק תחום מקצועי אחד ולהתמחות בו. מה שעולם התעסוקה באמת צריך היום זה אנשים עם השכלה רחבת אופקים וחשיבה עמוקה. ב-2010 הצהיר סטיב ג'ובס כי ״כדי לעשות את העבודה שלה, אפל אינה זקוקה רק לטכנולוגיה, אלא לשילוב של כשרון אמנותי וטכנולוגיה, מדעי הרוח וטכנולוגיה, כדי להמציא מוצרים שיגרמו לנו לחלום.״ אחרים, כמו סטיב יי, מחברת הפרסום MediaAlpha, טוענים שסטודנטים עם השכלה במדעי הרוח מצליחים להתמודד עם ייחודיותה של הסובייקטיביות האנושית ועם האמביוולנטיות הנובעת ממנה. אנשים עם השכלה טכנולוגית-מדעית בלבד נוטים לפשט נושאים, לשאוף לפתרונות מהירים ולעובדות חותכות;  מאידך, בוגרי תוכניות לימודים במדעי הרוח מצליחים להכיל את המורכבויות ומביאים לשולחן את יכולתם לגוון צורות חשיבה, ולגשת לבעיות מזוויות שונות. וכמו שאמר באטרפילד לעתון פורבס (Forbes) בתשובה לשאלה ״מהם הכישרונות שרכשת בלימודיך בתחום הפילוסופיה בפרט ומדעי הרוח בכלל?״,: ״היכולת לכתוב ולנסח מחשבה, היכולת לפרש טקסטים ולעקוב אחר טיעונים מתחילתם ועד סופם.״

השתכנעתן.ם?? אז בואו ללמוד במחלקה לספרות משווה! המרצות והמרצים שלנו ילוו אתכן.ם במסע דרך נפלאות האסתטיקה המערבית, מסע היסטורי מהפילוסופיה והספרות הקלאסיות ועד המאה ה-21. בשתי המגמות המעשיות שלנו, לכתיבה יוצרת ולדרמה ותיאטרון, תוכלו להתנסות בכתיבה ספרותית ובמשחק ואמנויות הפרפורמנס. במחלקתנו תלמדו לנתח ולפרש פרוזה ושירה, מחזות וקולנוע. הכיתות שלנו מאפשרות שיח, דיאלוג וביטוי חופשי של כל הדעות, מתוך מגמה בין-תחומית ברורה שמעודדת יחסי גומלין בין דיסציפלינות שונות.

מי אני:

נולדתי ב1972, ברומא שבאיטליה. למדתי בבתי ספר בינלאומיים בעיר, וסיימתי תיכון אמריקאי ב- 1989. למדתי באוניברסיטה, קודם כימיה (שנה ראשונה בלבד!) ואז ספרות ושפות אירופאיות מודרניות – את התואר הראשון סיימתי בהצטיינות ב-1995 עם תזה על הדרשות של ג׳ון דאן, משורר ואיש דת שחי באנגליה במאה ה17. ב-1996 עליתי ארצה, וגרתי בקיבוץ דתי שדה אליהו שבעמק בית שאן. אחרי כמה שנים של עבודה חקלאית קשה בחום ובקור, החלטתי לעזוב את הקיבוץ, התחתנתי, ונרשמתי לדוקטורט בספרות אנגלית באוניברסיטת בר אילן – ושוב חזרתי לאהבת נעוריי, ג׳ון דאן. לאחר שהשלמתי כתיבת דיסרטציה על השירה האלכימית במאה ה-17, התקבלתי לפוסט-דוקטורט באוניברסיטת פנסילבניה, ובסופו חזרתי ארצה. ב-2007 קיבלתי תקן במחלקה לספרות משווה, שהפכה מאז לבית השני שלי.