ללמוד דרמטורגיה כחלק מתואר אקדמי בבר-אילן

דְּרָמָטוּרְגְּיָה היא שילוב בין חקר הקומפוזיציה הדרמטית (על מרכיביה וייצוגיה השונים על הבמה) לבין אמנות המחזאות. המתמחים בדרמטורגיה יכולים לשמש במגוון תפקידים: יש ביניהם הכותבים מחזות ותסריטים בעצמם, בעוד מומחי דרמטורגיה אחרים נקראים על מנת להתאים יצירה כתובה קיימת – לבמה.

אז אם יש לכם תשוקה לאומנויות הבמה ואתם מתעניינים בחקר התיאוריה והפרקטיקה של עולם הדרמה והתיאטרון, כדאי לדעת שהמחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן פתחה בשנת תש"פ מגמה ייחודית  בדרמה ותיאטרון. הלימודים במסגרת זו חווייתיים ועשירים בסדנאות משחק, מחזאות ובימוי, והם יאפשרו לכם להתפתח בתחום, בד בבד עם מציאת הקול הייחודי שלכם.

דרמטורגיה מאז ועד היום

את העדות הראשונה למושג 'דרמטורגיה' ניתן לאתר כבר בשנת 330 לפני הספירה, עת ספרו של הפילוסוף אריסטו "פואטיקה" ראה אור. ספר זה מהווה עדות ראשונה מסוגה במערב לניתוח מפוכח וביקורתי של המחזאות הטרגית. יתרה מכך, בספר זה הניח אריסטו את התשתית  והכללים ליצירתה של הדרמה באשר היא, כאשר  "המלך אדיפוס" מאת סופוקלס משמש אותו כמקרה מבחן. עם זאת, המונח "דרמטורגיה" הגיע לעולם מאוחר יותר. הוא הופיע לראשונה באוסף המסות פרי עטו של

גוטהולד אפרים לסינג בשנים 1767-1769. בדומה לאריסטו, גם לסינג ניסח את עקרונותיה של הדרמה, בעודו משמש הדרמטורג הראשון בעולם, בתיאטרון הלאומי של המבורג שבגרמניה. לסינג, "אבי הדרמטורגיה המודרנית", ביסס את הדרמטורגיה כדיסציפלינה פרקטית העומדת בפני עצמה, ואת העוסקים בדרמטורגיה  הגדיר כ"שופטים דרמטיים".

רוצים ללמוד עוד על דרמטורגיה? - לקבלת מידע נוסף או להרשמה ללימודי תואר שני במגמת דרמה ותיאטרון במחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281

סדנת דרמטורגיה במסגרת המגמה לדרמה ולתיאטרון

המחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן פתחה בשנת תש"פ את מגמת דרמה ותיאטרון, ומציעה בין השאר, סדנת דרמטורגיה, המעניקה לסטודנטים רקע מוצק בעשייה התיאטרונית ובספרות דרמטית גם יחד. בלב ליבה של הסדנה – לימוד עיקריה של התורה הדרמטית וקריאה מודרכת של מחזות מופת.

במהלך הסדנה נחקור את הקומפוזיציה של הדרמה, התיאטרון והמופע. נחשף לגישות מגוונות ליצירת מופעים  דרמטיים, ונעסוק בבחינה אקדמית של תיאוריות ופרקטיקות לפיתוח מחזות ותסריטים. כמו כן, נעמוד על תהליך היצירה בתיאטרון וננתח לעומק תסריטים, מחזות וטקסטים שחוברו בידי יוצרים נודעים לאורך ההיסטוריה.

כמו קורסים אחרים הנלמדים במסגרת המגמה, גם סדנת הדרמטורגיה נערכת בהנחיית אנשי מקצוע המגיעים היישר מעולם היצירה התיאטרונית  אל האקדמיה, ביניהם: ד"ר רועי הורוביץ, במאי ידוע ובעל ניסיון עשיר בתיאטרון "הבימה", "הקאמרי", "תיאטרון באר-שבע" ועוד.

למה כדאי ללמוד אצלינו? - יתרונות התואר במגמה לדרמה ולתיאטרון בבר-אילן

סטודנטים במגמת דרמה ותיאטרון במחלקה לספרות משווה אוניברסיטת בר-אילן נהנים מכמה יתרונות מרכזיים:

            ניתן ללמוד במגמה הן לתואר ראשון, הן לתואר שני, ואפילו - לדוקטורט.

  • ניתן להשלים תואר שני במגמת דרמה ותיאטרון בתוך שנתיים או לבחור במסלול אינטנסיבי יותר ולהשלים את לימודי התואר השני בתוך שנה אחת בלבד.
  • לצד סדנת דרמטורגיה, לומדים הסטודנטים מגוון מרתק של קורסי ליבה, סדנאות חווייתיות, קורסי בחירה וסמינרים במחלקה לספרות משווה, כדוגמת: סדנת משחק מתוך יצירה אישית, מחזאות ישראלית-בין מגמות עולמיות לאפיונים מקומיים, סיפורי בדים: מעשיות ומעשיות מחודשות בתרבות המערב,  קומדיה צרפתית, מחזאות שייקספירית ועוד, כך שהסטודנטים זוכים להשכלה אקדמית רחבה ומקיפה.
  • במסגרת לימודי המגמה נחשפים הסטודנטים לעולם הרחב והמרתק של עולמות התיאטרון והדרמה, תוך עמידה על הזיקה שבין התרבות העברית והיהודית לתרבויות העולם.
  • במהלך הקורסים והסדנאות, המועברים הן על ידי חוקרים מובלים והן על ידי אמני תיאטרון בולטים, ניתן דגש מיוחד על הפן המעשי ועל פיתוח מיומנויות פרקטיות בקרב הסטודנטים.
  • סדנת דרמטורגיה והקורסים הנוספים הנלמדים במסגרת  המגמה לדרמה ולתיאטרון נערכים בהנחיית מרצים עתירי ניסיון בהנחית סדנאות המגיעים מהשורה הראשונה של התיאטרון הישראלי, ביניהם: המחזאית, הבמאית והשחקנית הדר גלרון ("מקווה", "הסודות", הקאמרי, בית לסין,) והבמאי ד"ר רועי הורוביץ.
  • הסטודנטים במגמת הדרמה והתיאטרון נהנים מתמיכה אקדמית רחבה, מלימודים במסגרת אינטימית ומגישה אישית אל סגל המחלקה.
  • במחלקה לספרות משווה ניתן דגש מיוחד על הכשרה בנושאים הקרובים לליבם של הסטודנטים.

רוצים ללמוד עוד על דרמטורגיה? - לקבלת מידע נוסף בנושא סדנת דרמטורגיה או להרשמה ללימודים במגמה לדרמה ולתיאטרון במחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן, צרו עמנו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281

מידע נוסף מעניין: לימודי ספרות: תואר ראשון בספרות, דוקטורט בספרות