ללמוד כתיבה ספרותית במסגרת תואר ראשון ושני

אם כתיבה ספרותית על גווניה השונים מסקרנת אתכם ואם אתם חוטאים בכתיבה ומעוניינים לשכלל את מיומנויות הכתיבה שלכם, אז כדאי לדעת שהמחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן מציעה מגוון תוכניות לתואר ראשון ולתואר שני הכוללים בין היתר: קורס כתיבה ספרותית, קורס כתיבת שירה, פרוזה, מחזאות ועוד. לצד קורס כתיבה ספרותית לומדים הסטודנטים במחלקה לספרות משווה מנעד עשיר ומגוון של קורסים מרתקים בתחומי הספרות והאמנויות ורוכשים ידע תרבותי נרחב, הטבוע במסורות ספרות העולם.

מטרת לימודי ספרות וכתיבה במחלקה לספרות משווה בבר-אילן

המחלקה לספרות משווה בבר-אילן שמה לה למטרה להקנות לסטודנטים בסיס אקדמי מוצק בספרות וכתיבה, תוך שכלול מיומנויות כתיבה ספרותית, כושר הניתוח ופיתוח חשיבה ביקורתית ותיאורטית. הלימודים במחלקה משלבים סדנאות חווייתיות ומעשיות בכתיבה ספרותית ובשפע של סוגות כתיבה נוספות כמו גם סדנאות מחזאות ומשחק, וניתן דגש מיוחד על ביטוי אישי ועל גילוי גוון הקול הייחודי של כל סטודנט וסטודנטית.

לקבלת מידע נוסף בנושא כתיבה ספרותית או להרשמה ללימודי ספרות וכתיבה במסגרת תואר במחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281

תוכניות לימוד המשלבות לימודי ספרות וכתיבה במחלקה לספרות משווה

במהלך הלימודים במחלקה לספרות משווה נחשפים הסטודנטים לרפרטואר רחב של כתבים ויצירות ספרותיות. מעבר ללימוד מתודות ניתוח וסינתזה של הטקסטים השונים, נלמד גם טכניקות כתיבה ספרותית, נתעמק במרכיביה של הכתיבה ואף נתנסה בה באופן מעשי. 

לימודי כתיבה ספרותית בתוכניות תואר ראשון במחלקה לספרות משווה בבר-אילן:

  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר ראשון בספרות חד-חוגי מורחב – מסלול זה מורכב מקורסים הנלמדים במחלקה לספרות משווה ומקורסים כלליים, והסטודנטים במסלול זה משכללים את כושר הכתיבה שלהם דרך קורס בשירה, קורס בפרוזה, קורס כתיבה אקדמית, קורס החיים כסיפור ועוד.
  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר ראשון דו-חוגי לא מובנה - מסלול זה מורכב מקורסים הנלמדים במחלקה לספרות משווה ומקורסים במחלקה אחרת בבר-אילן, בהתאם לבחירה האישית של כל סטודנט וסטודנטית.  במסלול זה מפתחים כושר כתיבה ספרותית דרך קורסים כגון: 'קורס כתיבה במסגרת קוראים, חושבים כותבים', קורס ליריקה, קורס פרוזה, קורס כתיבה אקדמית ועוד.
  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר ראשון דו-חוגי מובנה - מסלול זה מורכב מקורסים הנלמדים במחלקה לספרות משווה בשילוב קורסים באחת מן המחלקות הבאות: מוזיקה, פילוסופיה, תרבות צרפת, לימודים קלאסיים, ערבית, אמנות יהודית או חינוך מיוחד. במסלול זה משכללים את מיומנויות הכתיבה בקורסים כגון: החיים כסיפור, קורס פרוזה, קורס שירה ועוד.
  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר לבוגרי/ות בית הספר למשחק "בית צבי" – מסלול זה מורכב מקורסים הנלמדים במחלקה לספרות משווה בשילוב קורסים ממחלקות אחרות בהיקף של 22 נ"ז, הנתונים לבחירתם האישית של כל סטודנט וסטודנטית. במסלול זה בוגרי ובוגרות בית הספר למשחק "בית צבי" מפתחים את יכולות הכתיבה דרך קורס החיים כסיפור, קורס בשירה, קורס בפרוזה ועוד.

לימודי כתיבה ספרותית בתוכניות תואר שני במחלקה לספרות משווה בבר-אילן:

  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר שני בספרות עם תזהמסלול זה מיועד למי שמעוניין להמשיך ללימודים לקראת דוקטורט בספרות. במסלול זה כותבים עבודת תזה בתחום הקרוב לליבם של כל סטודנט וסטודנטית בליווי צמוד של מנחה ומשכללים את כושר הביטוי והכתיבה.
  • לימודי ספרות וכתיבה במסלול תואר שני ללא תזה במגמת כתיבה יוצרת – מסלול זה מיועד למי שמעוניין לעצב את דרכו האישית ככותב ויוצר, והוא משלב קורס כתיבה ספרותית, כתיבה יוצרת, טכניקות כתיבה בשירה ובפרוזה, סדנאות כתיבה חווייתיות בהנחיית הסופרת והעורכת יהודית קציר, הסופר והעורך יובל שמעוני, המשורר והעורך אליעז כהן ועוד.

קורסי כתיבה ספרותית וסוגות נוספות במסגרת תואר במחלקה לספרות משווה

קורס כתיבה ספרותית כמו גם קורסי כתיבת פרוזה, שירה, כתיבה יוצרת ומחזאות במחלקה לספרות משווה מועברים על ידי מרצים, כותבים ויוצרים בעלי מוניטין מפואר, השמחים לחלוק את הידע והניסיון שצברו במהלך השנים, והם מגויסים להצלחת הסטודנטים והסטודנטיות.

בוגרי המחלקה לספרות משווה משתלבים במגוון תפקידי מפתח: ככותבים ויוצרים, כמבקרי ספרות, כעורכים ספרותיים, בתחומי ההוראה, כחוקרים באקדמיה, כדרמטורגים וכעורכים בתקשורת, והם יכולים להמשיך את לימודיהם האקדמיים וללמוד לקראת תארים מתקדמים.

לקבלת מידע נוסף בנושא כתיבה ספרותית או להרשמה ללימודי ספרות וכתיבה במסגרת תואר במחלקה לספרות משווה באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281