תואר שני בספרות משווה

תואר שני בספרות משווה: לשכלל את החשיבה, להעשיר את הידיעות, להיות לרוח החיה בתרבות הישראלית

שלום לך,

אני שמח על התעניינותך בלימודי תואר שני בספרות משווה באוניברסיטת בר־אילן.

ללימודי תואר שני בספרות משווה שלוש מטרות: האחת, להמשיך ולהעמיק בנושאים ממגוון התחומים הנלמדים במחלקה שלנו; השנייה, לשכלל את החשיבה הביקורתית ואת היכולות האקדמיות באמצעות רכישת מתודולוגיות חקר נוספות וביישומן בכתיבה אקדמית; והשלישית, הרחבת ההתנסויות המעשיות ביצירה התרבותית לסוגיה. המוסמכים והמוסמכות שלנו, בוגרי תואר שני בספרות משווה, משתלבים כאנשי מקצוע בכל מגוון העשייה התרבותית, בתוכניות התרבות בערוצי המדיה השונים ובתאטרונים, בהוצאות הספרים ובתקשורת, בהוראה במערכת החינוך ובהוראה ובמחקר באקדמיה ועוד.

אנו מציעים מסלולים מגוונים ללימודי תואר שני בספרות משווה עם תזה וללא תזה, מגמות התמחות שונות, כגון כתיבה יוצרת או דרמה ותאטרון ומסלול התמחות מחקרי, המשיק לתחומי הספרות והאמנות. במחלקה שלנו גם מסלולים  מיוחדים למורים ולמורות, שאפשר להשלים בשנה אחת, מסלול לאנשים עובדים ועוד.

להלן אספר על יתרונות המחלקה בהכשרת מוסמכים ומוסמכות ואפרט את כל הפרטים הדרושים לבחירה במגמה ובמסלול המתאים לך ולהרשמה.   

תנאי הסף לקבלה – תואר שני בספרות משווה

  • תואר ראשון בציון 80 לפחות מאוניברסיטת בר־אילן או מכל אוניברסיטה מוכרת אחרת בארץ או בעולם, בכפוף להשלמות לבוגרי ולבוגרות תואר ראשון שאינו ספרות.
  • הקבלה למגמת כתיבה יוצרת בלימודי תואר שני בספרות משווה מותנית בהצגת דוגמת כתיבה.

דרישות כלליות – תואר שני בספרות משווה

  • פעילות מחלקתית: כלל הסטודנטים והסטודנטיות הלומדים תואר השני בספרות משווה משתתפים בשיעורים, בסמינריונים, בסמינר המחלקתי (קולוקוויום) ובכנסים שמארגנת המחלקה. פעילות זו מפגישה אותך עם המחקרים העדכניים ביותר שנערכים היום בתחום, הן במחלקה והן מחוצה לה, ועם בכירי האמנים והיוצרים היום בארץ ובעולם.  
  • ידיעת שפות: בקיאות באנגלית ברמת תואר שני, לפי הקריטריונים של הוועדה לתואר שני.
  • את הדרישות הכלליות של אוניברסיטת בר־אילן ללימודי תואר שני אפשר למצוא בקישור שלהלן: תקנון האוניברסיטה לתואר שני.

למידע נוסף ולהרשמה ללימודי תואר שני בספרות משווה באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281

תואר שני בספרות משווה התמחות אקדמית בתרבויות העולם לצד שכלול יכולות היצירה

הקורסים והסמינריונים שבתוכנית הלימודים לתואר שני בספרות משווה נותנים דגש בשיטות מחקר הניגשות לטקסט הספרותי הן כנוכחות חיה בהווה והן כתוצר היסטורי־חברתי ומוסיפים לפתח את החשיבה הביקורתית והתאורטית שלך. בקורפוס התאורטי נלמדים, בין היתר: סטרוקטורליזם, דקונסטרוקציה, תורת ההתקבלות, תאוריה ביקורתית, פסיכואנליזה, פוסט־קולוניאליזם, תאוריה מגדרית וגישות פמיניסטיות. מיתולוגיה השוואתית ותורות אסתטיות, המוקדשות לבירור יחסי הגומלין ההיסטוריים בין שפה לדימוי, בין ספרות לאמנות חזותית, או בין שפה למוזיקה. לצד כל אלה, נעמיק גם בהיבטים של מסורת יהודית ועברית בתרבות המערב, נחקור את השפעת הספרות המערבית על הספרות העברית בת־זמננו ואת השפעת המורשת היהודית על ספרות המערב.

המומחיות הבין־תחומית של החוקרים והחוקרות במחלקה, מקנה לסגל גמישות ויכולת התאמה של התכנים בכל שנה ושנה, בתשומת לב מיוחדת לנושאים המעניינים את הסטודנטים והסטודנטיות. 

תואר שני בספרות משווה עם תזה

מסלולי הלימודים לתואר שני בספרות משווה עם עבודת תזה מתאימים גם למעוניינים ולמעוניינות להמשיך ללימודי תואר שלישי – דוקטורט בספרות. כתיבת עבודת התזה היא תנאי הכרחי לכך והיא הזדמנות ליישם את הידע שצברת ולבטא את עמדתך המחקרית והמקורית בנושא שבו בחרת לעסוק.

חברי וחברות הסגל שלנו, שמחקריהם מתפרסמים בכתבי־העת החשובים והמרכזיים בתחום וזוכים במענקי מחקר תחרותיים, רותמים את ניסיונם ואת יכולותיהם ומדריכים את הסטודנטים והסטודנטיות לאורך כל תהליך כתיבת התזה. ההנחיה והעבודה האישית עם מנחה התזה תאפשר לך לפתח מיומנויות מחקר עצמאיות, לגבש את החשיבה התאורטית ביחס ליצירות הנדונות בעבודה ולשכלל את יכולות הביטוי והכתיבה האקדמית שלך.   

תחומי המומחיות המגוונים של סגל המחלקה מאפשרים לנו להציע ענפי התמחות רבים במסלולי תואר שני בספרות משווה עם תזה. הבחירה בהתמחות שמעניינת אותך וההתמקדות בכתיבת תזה בנושא שמעסיק אותך וקרוב ללבך – יסייעו לך להשלים את התואר בהצלחה, ולא פחות חשוב – ליהנות מן הדרך.

תוכנית הלימודים לתואר שני בספרות משווה עם תזה (סה"כ 14 שעות שנתיות):

6 ש"ש    קורסים בספרות משווה

4 ש"ש    סמינריונים (החל מתש"פ סמינר מתודולוגי חובה וסמינר נוסף לבחירה)

2 ש"ש    חידת היופי (אסתטיקה עתיקה 33-318 או אסתטיקה מתקדמת 33-352, משולבים בתוכנית הלימודים לסירוגין)

2 ש"ש    קורס על זרמים ועל שיטות בביקורת

השתתפות חובה בקולוקוויום המחלקתי (יש להירשם לקורס 33-950)

הגנה על התזה (יש להירשם לקוד 33-762 בשנת הלימודים האחרונה)

ידיעת שפות: נדרשת ידיעת השפה האנגלית ברמת תואר שני, לפי הקריטריונים של הוועדה לתואר שני. שפה זרה נוספת, ברמה המאפשרת קריאה טקסט ספרותי והבנתו, תידרש רק בהתאם לנושא התזה ולפי קביעת ראש המחלקה או המנחה.

 עבודת תזה: יש להתחיל בחיפוש נושא ומנחה כבר במהלך השנה הראשונה ללימודים ולהתחיל בכתיבה רק לאחר שנקבעו הנושא והמנחה ותואמו עם ראש המחלקה. לאחר הגשת התזה ושיפוטה מתקיימת בחינה להגנה על התזה.

תואר שני בספרות משווה ללא תזה

מסלולי הלימודים לתואר שני בספרות משווה ללא תזה מאפשרים גם לאנשים עסוקים מאוד ולאלה שאינם מעוניינים לכתוב עבודת מחקר גדולה להמשיך ולהרחיב את אופקיהם, לשכלל את החשיבה ואת הכתיבה האקדמיות והמחקריות וליהנות מהיתרונות הטמונים בלימודי תואר שני בספרות משווה ומתרומתם להתפתחות האישית והמקצועית.

*את המסלולים לתואר שני ללא תזה אפשר להשלים גם בשנה אחת (עלות התוכנית 200% שכ"ל) – מסלול אידיאלי למורים ולמורות.

  1. תוכנית הלימודים לתואר שני בספרות משווה ללא תזה (סה"כ 18 שעות שנתיות):

8 ש"ש    קורסים בספרות משווה

6 ש"ש    סמינריונים

4 ש"ש    קורסים באסתטיקה או בביקורת הספרות

 השתתפות חובה בקולוקוויום המחלקתי (יש להירשם לקורס 33-950)

  1. תוכנית הלימודים במסלול למורים לתואר שני בספרות משווה ללא תזה (סה"כ 18 שעות שנתיות):

למסלול זה יתקבלו מורים ומורות שלהם ותק של חמש שנים ומעלה בהוראת ספרות ותואר ראשון במגוון חוגי הספרות, גם ספרות אנגלית או צרפתית.

10 ש"ש    קורסים בספרות משווה

4 ש"ש      סמינריונים

4 ש"ש      קורסים באסתטיקה או בביקורת הספרות

 השתתפות חובה בקולוקוויום (יש להירשם לקורס 33-950)

  1. תוכנית הלימודים במגמת כתיבה יוצרת לתואר שני בספרות משווה ללא תזה (סה"כ 18 שעות שנתיות):

מגמת כתיבה יוצרת במחלקה לספרות משווה מציעה קורסים המשלבים סדנאות מעשיות וקורסים תאורטיים. השילוב מקנה לך חשיפה מקצועית לטכניקות כתיבה בסוגות הפרוזה והשירה ובחינה ביקורתית של הסגנונות השונים. מגמה זו תאפשר לך לעצב את דרכך האישית במקצועות היצירה והכתיבה, מתוך קבלת משוב מדויק ובונה.

את סדנאות כתיבת השירה והפרוזה מנחים אנשי ונשות מקצוע מן המובילים בתחום, המביאים עמם גם ניסיון רב בהנחיית סדנאות כתיבה. עם מנחי ומנחות הסדנאות שלנו נמנים הסופר והעורך יובל שמעוני, המשורר והעורך אליעז כהן, הסופרת והעורכת יהודית קציר ואחרים.

9 ש"ש      סדנאות כתיבה יוצרת בפרוזה ו/או בשירה (מתחילים + מתקדמים)

6 ש"ש      סמינריונים

3 ש"ש      קורסים באסתטיקה או בביקורת הספרות

השתתפות בקולוקוויום (יש להירשם לקורס 33-950)

  1. תוכנית הלימודים במגמת דרמה ותאטרון לתואר שני בספרות משווה ללא תזה (סה"כ 18 שעות שנתיות):

מגמת דרמה ותאטרון במחלקה לספרות משווה מציעה קורסים המשלבים סדנאות מעשיות וקורסים תאורטיים. בלימודים לתואר שני בספרות במגמה זו המחלקה מאפשרת לך להשתתף בסדנאות משחק ובימוי בהנחיית אנשי ונשות מקצוע מובילים בתחום המביאים עמם גם ניסיון רב בהנחיית סדנאות. עם המנחים והמנחות שלנו נמנים הבמאי ד"ר רועי הורוביץ (הקאמרי, הבימה, תאטרון באר שבע) והמחזאית־במאית־שחקנית הדר גלרון (הבימה, בית לסין).

לצד הסדנאות, נלמדים קורסי ליבה במחלקה לספרות משווה וכן סמינרים בנושאים שונים בתחומי ספרות העולם, התאוריה והאסתטיקה.

מטרת המגמה לאפשר לך להתוודע בהרחבה לעולם הדרמה והתאטרון מתוך הדגשת השיח שבין התרבות העברית והיהודית לתרבויות העולם. מורות ומורים לדרמה בשנת שבתון, המעוניינים להרחיב את הידע בתחומי התאטרון והקולנוע ובוגרי בתי ספר למשחק, המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם העיוניות והאקדמיות, ימצאו עניין רב בתוכנית הלימודים שמציעה המחלקה במגמה זו.

6 ש"ש    סדנאות דרמה ותיאטרון

6 ש"ש    סמינריונים

3 ש"ש    קורסים באסתטיקה או בביקורת הספרות

3 ש"ש    קורסי בחירה

השתתפות חובה בקולקוויום (יש להירשם לקורס 33-950)

אני מאחל לך הצלחה בכל מסלול ללימודי תואר שני בספרות משווה העונה על הציפיות שלך ועל התוכניות שלך לעתיד ומזמין אותך לפנות בכל שאלה למרכזת המחלקה, גב' מירב לוי, בטלפון: 03-5318281 או במייל: gr.comlit@biu.ac.il.

להתראות ובהצלחה,

 דר' יעקב מאשיטי 

ראש המחלקה לספרות משווה

למידע נוסף ולהרשמה ללימודי תואר שני בספרות משווה באוניברסיטת בר־אילן אנו מזמינים אותך ליצור עמנו קשר בעמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318281

 

>>> לדף הפייסבוק של המחלקה