פרופ' חבר

פרופ' שלומי מועלם

טלפון
פקס
03-7384008
דוא"ל
shlomy.mualem@biu.ac.il
משרד
בניין 1004 קומה ראשונה
תחומי עניין

במהלך לימודיי במחלקה לספרות משווה ולפילוסופיה בבר אילן פעלתי לאור אימרת הזן: "אל תחפש את עקבות הקדמונים - חפש מה שהם חיפשו". לאחר כתיבת הדוקטורט על חורחה לואיס בורחס ואפלטון בבר אילן המשכתי לפוסט-דוקטורט אודות בורחס והפילוסופיה של ויטגנשטיין באוניברסיטת הרווארד. כיום אני חבר סגל בדרגת פרופ' חבר במחלקה לספרות משווה, שמח בחלקי ומאשר את הצהרתו של שפינוזה כי העונג העליון הוא העונג האינטלקטואלי. תחומיי התמחותי (מרחב שיטוטיי הרוחניים) הם חקר יחסי הגומלין בין ספרות לפילוסופיה, אסתטיקה עתיקה ומודרנית, תיאופואטיקה (נוכחות הקדושה במעשה האמנות), ספרות וקבלה, וכן מחקר השוואתי של תרבויות, הגויות ודתות המזרח והמערב, תוך דגש על בודהיזם וזן-בודהיזם.

 בעבר כיהנתי כראש המחלקה לספרות משווה, ראש המסלול לתואר שני בלימודי תרבויות מזרח אסיה, ראש התכנית ללימודים בינתחומיים בפקולטה למדעי הרוח, וכן המנהל האקדמי של קרן זבלודובסקי. בהווה הנני העורך של סדרת "מזרח ומערב במפגש" בהוצאה האקדמית "אדרא הוצאה לאור", וכן הקמתי את "פורום מחקר הדתות בבר אילן" שאותו יש לי הכבוד והעונג לנהל לצד שותפי המלומד פרופ' חנוך בן פזי. מלבד זאת הנני תלמיד נלהב של אמנות הלחימה היפנית איקידו, וצועד בדרך הגדולה שנים רבות. 

 

פרופ מועלם קו"ח 

 

 

 

 

שעות קבלה
בתיאום מראש
קורות חיים

את עבודת הדוקטורט שלי הקדשתי לחקר התשתית הפילוסופית של יצירתו של הסופר הארגנטינאי חורחה לואיס בורחס, תוך התמקדות בפילוסופיה ובאסתטיקה של אפלטון. בהמשך ערכתי מחקר פוסט-דוקטורט על בורחס והפילוסופיה של לודוויג ויטגנשטיין באוניברסיטת הרווארד, ארה"ב. לאחר מכן חזרתי (כמו דון קישוט החוזר אל ביתו) לסגל ההוראה של המחלקה לספרות משווה, וכיום אני מתכבד לכהן כראש המחלקה. בשנת 2008 הקמתי במחלקה את "המסלול לתואר שני ללימודים השוואתיים של תרבויות וספרויות מזרח אסיה". בשנת 2010  הצטרפתי כחוקר-אורח למחלקה ללימודי דתות, אוניברסיטת טוקיו, יפן. במקביל למחקר האקדמי אני מתאמן בעונג ובהתמדה באמנות הלחימה היפנית "איקידו".

מחקריי האקדמיים נפרסים במרחב-הביניים החולמני שבין הפילוסופיה, הספרות, האסתטיקה, התיאולוגיה והשפה. הם כוללים תחומי עניין בין-תחומיים ובין-תרבותיים כגון: חקר הספרות הפנטסטית, החוויה המיסטית, ספרות פילוסופית, הפואטיקה של הקבלה, אונטולוגיה ספרותית ומחקר השוואתי מזרח-מערב. עבודתי האקדמית, המתנהלת בחדוות התפלאות מתמדת, נערכת לאור עצתו של המשורר והפילוסוף היפני מטסואו באשו: "אל תחפש את עקבות הקדמונים; חפש מה שהם חיפשו."

לקובץ קורות החיים:

פרופ מועלם קו"ח 

 

מחקר

חקר יצירתו של חורחה לואיס בורחס

הפילוסופיה של ויטגנשטיין

יחסי גומלין ספרות ופילוסופיה

תרבויות מזרח ומערב

אסתטיקה

פילוסופיית השפה

החוויה המיסטית

פואטיקה של הקבלה

פרסומים

ספריי האחרונים:

"בורחס ואפלטון: משחק המראות המתחלפות" (2012 Vervuert-Iberoamericana,)

" קבלה, מיסטיקה ופואטיקה: המסע אל קץ החיזיון" (עורך, מאגנס 2015)

"פילוסופיה במבוך: בורחס והפילוסופיה המערבית" (Peter Lang Oxford, 2017)

ספרים:

Shlomy Mualem, Mazes and Amazements: Borges and Western Philosophy. Peter Lang, 2017. 

Shlomy Mualem, Borges and Plato: A Game with Shifting Mirrors. Ediciones de Iberoamericana, 2011.

 

תאריך עדכון אחרון : 23/01/2023