המחלקה לספרות משווה – ללמוד ספרות השוואתית בבר-אילן

במחלקה לספרות משווה אנו קוראים טקסטים ממגוון תרבויות (אירופה, אמריקה, מזרח אסיה); תוך הדגשת הזיקות בין תקופות שונות (התקופה הקלאסית, ימי הביניים, הרנסנס, העת החדשה ועד ימינו); ובין צורות מבע שונות (ספרות, תיאטרון, אמנות, קולנוע, מוסיקה). אנו מעודדים פיתוח של חשיבה תיאורטית, ביקורתית ומקורית ביחס לטקסטים הנלמדים, לצד לימוד מעשי בסדנאות כתיבה ומשחק. בוגרי המחלקה לספרות משווה משתלבים באופן מקצועי כחוקרים באקדמיה, מורים ואנשי חינוך, דרמטורגים, עורכים ספרותיים, עורכים בתחום התקשורת, וכותבים יוצרים.

ללמוד ספרות השוואתית בתארים השונים

המחלקה לספרות משווה מציעה לימודי תואר ראשון בספרות (BA), לתואר שני (MA) במסלול עם תזה ובמסלול ללא תזה, ולתואר שלישי (PhD). את לימודי התואר הראשון ניתן ללמוד באופן מורחב במחלקה או לשלבם עם לימודים ממחלקות אחרות באוניברסיטה כגון פסיכולוגיה, חינוך, היסטוריה ועוד. תלמידי התארים המתקדמים זוכים לליווי אישי עם מנחה מן המחלקה על מנת לפתח מחקר מקורי מבוסס תיאוריה במגוון תחומי ספרות השוואתית הנלמדים אצלנו.

ספרות השוואתית בתוכניות לימודי מרתקות

הסטודנטים שלנו לומדים בסביבה אקדמית חמה ותומכת עם מרצים המובילים בתחומי מחקרם ומוזמנים לקחת חלק בפעילויות המגוונות הכוללות כנסים וימי עיון אקדמיים, סדנאות ומפגשים עם יוצרים, ביקור בתיאטרון, בקונצרטים ובתערוכות, ושיח אינטלקטואלי ער בין המרצים לסטודנטים.

אנו מקדישים תשומת לב מיוחדת לשיטות מחקר הניגשות אל הטקסט הספרותי הן כנוכחות חיה והווה והן כתוצר היסטורי-חברתי. הקורפוס התיאורטי כולל, בין היתר: סטרוקטורליזם, דקונסטרוקציה, תורת ההתקבלות, תיאוריה ביקורתית, פסיכואנליזה, פוסט-קולוניאליזם, לימודי מגדר וגישות פמיניסטיות. אנחנו מלמדים מיתולוגיה השוואתית, כמו גם תורות אסתטיות, המוקדשות לבירור יחסי הגומלין ההיסטוריים בין שפה ודימוי (ספרות ואמנות חזותית), או בין שפה ומוזיקה. לצד כל אלה, עוסקת תכנית הלימודים גם בהיבטים של מסורת יהודית ועברית בתרבות המערב. אנו חוקרים את השפעת הספרות המערבית על הספרות העברית בת-זמננו, ואת השפעת המורשת היהודית על ספרות המערב. זיקות בינתחומיות אלה ניכרות אף בגישה האישית של סגל המחלקה לסטודנטים ותשומת הלב המיוחדת לנושאים המעניינים אותם. 

להרשמה ללימודי ספרות השוואתית באוניברסיטת בר-אילן או לקבלת מידע נוסף צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר או חייגו 03-5318281


לימודי תעודה בתיאטרון |  כתיבה יוצרת