הקורסים הנלמדים

סמסטר א-

 • יהודים ואריסטוקרטים בראי הבמה והמסך (פרופ' יהודה מורלי)

  במהלך הקורס ינותחו מחזות, סרטים וטקסטים שבהם מופיע המוטיב של העימות בין יהודים ואריסטוקרטים. עימות זה מהווה מפתח להבנה של יצירות רבות מתחילת המאה העשרים. דרך זווית ראייה זאת נגלה מחזאים וסופרים יהודיים כמו גולדפדן, הרצל, סבואר, נוזייר, בכר, ונחשוף מסרים גלויים או סמויים ביצירות אנטישמיות שבהן יהודים הוצגו כאריסטוקרטים החדשים.

 • התיאטרון הישראלי והמחזאות המקורית (מר רועי הורוביץ)

  התיאטרון הישראלי הוא זירת פעילות אינטנסיבית (שלא לומר, אינפלציונית) ורבת-פנים. במהלך הלימוד, ננסה לשרטט את קלסתר פניו. בין היתר, נעמוד על יחסה האמביוולנטי של היהדות לעצם העיסוק בתיאטרון, מאפיינים בולטים של הרפרטואר המוצג במקומותינו (המגמה הרווחת של עיבוד יצירות ספרותיות לבמה, מרכזיות העיסוק בשואה ובאקטואליה, המחזאים הבולטים (לוין, אלוני, סובול), התעצמות 'הקול הנשי' בשנים האחרונות, ועוד. הלימוד יתבסס על הרצאות פרונטאליות, דיונים בכיתה, צפייה בקטעי וידאו, ביקור מאורגן בהצגות תיאטרון ומפגש עם שחקנים ואישים בולטים בתחומי העשייה התיאטרונית בארץ.

 • לצחוק עם הצרפתים: תולדות הקומדיה בצרפת – עד המאה ה-18 (פרופ' יהושע אלקולומברה)

  הקורס יסקור את תולדות הקומדיה בצרפת, מימי הביניים ועד המאה ה18 (ובכלל). דיון מיוחד יוקדש למחזאים שהם עמודי הקומדיה הצרפתית, תוך כדי ניתוח של יצירותיהם הבולטות. רוב הקורס יעסוק ביצירות התיאטרון אך מספר הרצאות יוקדש להשפעת התיאטרון על הקולנוע הקומי במאה ה20 (עיבוד מחזות לקולנוע; גלגול מוטיבים וסיטואציות קומיים ביצירות קולנועיות). הקורס מחולק לפי תקופות ומחברים, בהם: הפרסה של ימי הביניים, מולייר, דידרו, מריבו, בומרשה.

 

סמסטר ב-

 • התאטרון בישראל – מדיניות תרבותית וקונטקסט חברתי (ד"ר עירית פוגל-גבע)

  הקורס יסקור ויתחקה אחר מדיניות התרבות בישראל בכלל והתאטרון ותאטרון הפרינג' בפרט, תוך מיפוי התחום בהיבט גאוגרפי, דמוגרפי  וחברתי. בקורס תינתן תמונה לתופעת התאטרון בישראל שאין לו אח ורע בארץ ובעולם. למעלה מ-70% מרפרטואר המחזות של התיאטרון הישראלי הוא מקורי העוסק בסוגיות חברתיות וקהילתיות. הרצאות חלקן בליווי מצגות, הדגמות וקטעי וידאו, עיון במבחני תמיכה וקריטריונים, חוברות מידע, טקסטים ותוכניות המיועדות לקהל המנויים, והשיעורים ילוו בסיור וירטואלי בתיאטרון הישראלי, מפגשים והרצאות של מרצים אורחים, מנהלי מוסדות תרבות ובעלי תפקידים.

 • סצנות ניתוח וביצוע – ממחזה כתוב להצגה \ From Page To Stage (מר רועי הורוביץ)

  מהו תהליך העבודה, ההופך מחזה כתוב למופע תיאטרוני? מה מתבצע במהלך החזרות להפקה?  במהלך הלימוד נשיב לשאלות אלה, תוך עמידה על תרומתו הייחודית של כל אחד מן השותפים למעשה המרכבה של 'הצגת תיאטרון'. הלימוד ייעשה באמצעות קריאה משותפת, שהויה ודקדקנית, של סצינות נבחרות מתוך הקאנון העולמי והיהודי-ישראלי (ואל תתפלאו, אם פה ושם, במהלך המפגשים, תמצאו עצמכם גם עולים לבמה ומשחקים...).

 • לצחוק עם הצרפתים: תולדות הקומדיה בצרפת – המאות ה19, ה20 וה21 (פרופ' יהושע אלקולומברה)

  הקורס יסקור את תולדות הקומדיה בצרפת מן המאה ה19 עד המאה ה21. דיון מיוחד יוקדש למחזאים שהם עמודי הקומדיה הצרפתית, תוך ניתוח של יצירותיהם הבולטות. רוב הקורס יעסוק ביצירות התיאטרון אך מספר הרצאות יוקדש להשפעת התיאטרון על הקולנוע הקומי (עיבוד מחזות לקולנוע; גלגול מוטיבים וסיטואציות קומיים ביצירות קולנועיות). הקורס מחולק לפי תקופות ומחברים: הקומדיה הרומנטית, תיאטרון ה"בולבר" (לביש, קורטלין, פיידו), תיאטרון האבסורד (יונסקו), מחזאים יהודיים, יסמינה רזה ועוד. יצירות קולנוע מ-אריק רומר, פרנסואה טריפו, אריאן מנושקין, ז'ראר אורי, פרנסיס וובר...